Zajímavosti

 • Proměny Pomezního hřebene

  Proměny Pomezního hřebene

  10. 02. 2010 | Zdroj: Ctibor Košťál

  Pomezní hřeben oddělující Horní Lysečiny od Dolní a Horní Malé Úpy je hned po Rýchorách druhým nejvýraznějším hřebenem východních Krkonoš. Právě na Horní Lysečiny jezdím již od padesátých let minulého století, a proto není divu, že je to kout Krkonoš mému srdci nejbližší.

  Jako kluci jsme často zdolávali jeho příkré, statnými smrky zalesněné svahy. Po temeni hřebenu vedl úzký průsek končící u tzv. trianglu.

 • Moje hřebenová túra o vánočních prázdninách roku 1901

  Moje hřebenová túra o vánočních prázdninách roku 1901

  18. 01. 2010 | Zdroj: Franze Bischof

  Vyprávění Franze Bischofa, rodáka z Bernartic u Trutnova, který v letech 1900–1907 působil jako řídící učitel na německé škole v Harrachově, zaujme především vylíčením mimořádného sportovního výkonu. Vždyť Bischof za pomoci sáněk dokázal z Harrachova za jediný den překonat nejen celou hřebenovou cestu, ale přidal k ní ještě další dvacetikilometrový úsek z Pomezních Bud do Bernartic u Trutnova. Ve stylizaci textu využil možnosti, aby ukázal své učitelské vzdělání mnohdy složitou stavbou souvětí. Vyprávění vyšlo v týdeníku Trautenauer Zeitung 8. února 1902.

  "Na hezčí počasí, než bylo 28. prosince, nemohl nikdo ani pomyslet. Čisté a bezmračné nebe, ze kterého stříbřitě zářil ještě téměř celý měsíc na plochy pokryté zmrzlým sněhem, nehybné, jiskřícími ledovými jehličkami ověšené stromy, jichž se nedotýkal

 • Horská služba zasahuje

  Horská služba zasahuje

  18. 01. 2010 | Zdroj: Přemysl Kovářík

  Málokdo ví, že již v zimě 1900 proběhla v Krkonoších první organizovaná záchranná akce. O 35 let později vznikla organizace Horská služba, která funguje dodnes a její potřebnost dokládá bezpočet záchranných akcí, většinou se šťastným koncem. Jedním z nestorů Horské služby v Peci pod Sněžkou je Přemek Kovářík, který ač již v důchodovém věku, stále aktivně přispívá do časopisu Krkonoše a velmi zajímavě vypráví o životě na horách. Pokud jste větší skupina (např. škola) a máte zájem si poslechnout vyprávění o lavinách, o zajímavých záchranných akcí a o krkonošské přírodě, Přemek se s Vámi přijede o své zkušenosti podělit přímo na Blesk.

  Jako ochutnávku si přečtěte jeho vyprávění o Nebezpečné klouzačce...

 • Pohádková stezka

  Pohádková stezka

  30. 06. 2009

  Prožijte dovolenou v pohádce ! Maloúpská pohádková stezka potěší zejména malé návštěvníky Krkonoš. Projdete 10 zastavení s 10 krkonošskými pohádkami od spisovatelky Marie Kubátové.

  Dřevěné panely s pohádkou doplňuje dětská prolézačka, kde můžete strávit čas hrátek i odpočinku. Každé zastavení skrývá plastický ornament, který obkreslíte tužkou do knížečky. Knížečky s mapkou i popisem tras získáte za malý poplatek v infocentru na Pomezních Boudách.

  Cílem putování je získání ornamentů všech pohádek, za které obdržíte odměnu – maloúpský groš, rovněž v infocentru na Pomezních boudách.

 • Na kole: Okruh Lvím dolem

  Na kole: Okruh Lvím dolem

  17. 06. 2009

  Lví důl je jedno z nejkrásnějších míst v Krkonoších, jakých dnes již mnoho nenajdete. Výlet je možno absolvovat na kole nebo i pěšky.

  U Blesku odbočíme doleva a po žluté jdeme směr na Jelenku. Po cca 2 km

 • Cyklisté na Blesku vítáni

  Cyklisté na Blesku vítáni

  11. 05. 2009 | Zdroj: Blesk

  Stejně jako pro turisty, tak i pro příznivce kol je Malá Úpa rájem. Díky nadmořské výšce můžete uskutečnit nádherný hřebenový přejezd směr Žacléř, nebo se vydat krkonošských cyklobusem do Harrachova a zpět po své "ose".

  Vyrazit můžete také na polskou stranou Krkonoš, na které je překvapivě hustá síť

 • Nevíte jaké je na Sněžce počasí?

  Nevíte jaké je na Sněžce počasí?

  23. 05. 2008

  Nevíte, jaké je na Sněžce počasí? Podívejte se. Můžete vidět hru slunce v jakoukoliv dobu si budete přát. Opravdu parádní!

 • Kostel sv. Petra a Pavla

  Kostel sv. Petra a Pavla

  12. 05. 2008

  V roce 1779 navštívil Malou Úpu budoucí císař Josef II., doprovázený známým generálem Laudonem. V rámci své náboženské politiky nechal místním horalům postavit kostel. Dne 22. února 1791 byl stánek Boží, v té době nejvýše položený kostel v Čechách (975 m), zasvěcen patronům Petru a Pavlovi. Ovšem 10. 9. 1806 ve 20.45 hodin po zásahu bleskem dřevěný kostel vyhořel.  Ihned byla zahájena výstavba nového kostela a již 18. října 1807 v něm byla sloužena mše svatá. Při stoletém výročí byla na stropním oblouku mezi presbytářem a lodí umístěn pamětní nápis s letopočtem 1791 a rakouskou orlicí. Krátce na to v roce 1889 byl kostel ve větším rozsahu renovován.  

 • Na kole: Harrachov - Pomezky na kole

  Na kole: Harrachov - Pomezky na kole

  10. 05. 2008

  Dnes zahajujeme letní sezónu. Je tu krásně, teplo, ideální počasí pro turistiku a kola. V sobotu 10.5. podnikáme cyklistický výlet Harrachov - Pomezní Boudy po polské straně, kde obdivujeme rozdílnou přírodu, poznáváme jinou architekturu i jiný způsob života místních obyvatel.

 • Zimní výšlap na Sněžku

  Zimní výšlap na Sněžku

  06. 01. 2008

  Dnes se počasí začíná kazit. Přesto jdeme přes Jelenku, Svorovou horu na Sněžku podívat se na novou Poštovnu.

   

Celkem záznamů: 24

Penzion Blesk
Horní Malá Úpa 17
542 27 Malá Úpa

tel: +420 737 081 088
e-mail:
blesk@penzionblesk.cz
web: www.penzionblesk.cz

facebook 2.jpeg

Kontaktní formulář

Jak nás najdete?

Blesk na Seznamu.png

GPS: Loc: 50°44'22.912"N, 15°49'4.958"E

 

 
Pravděbodobně nemáte nainstalovaný zásuvný modul pro přehrávání flash objektů.